top of page

Hakkımızda

24 Mart 2009 tarihinde Derneğimiz Onursal Başkanı Levent KARACAOĞLU öncülüğünde Bergama'da yaşayan fotoğraf sanatı ile ilgilenen amatörler tarafından kuruldu. 

Derneğimiz, fotoğraf sanatının toplumsal işlevini gerçekleştirmek, fotoğraf sanatı aracılığıyla kitleler ile bağ kurmak, fotoğraf sanatçılarının birbirleri ile tanışmalarını, dayanışmalarını, bir araya gelmelerini sağlayarak kalıcı eserlerin ortaya çıkması hedeflemektedir.

BEAFSAD 10 yıllık geçmişi ile Bergama sanat hayatındaki önemi yadsınamayacak ölçektedir. Üreterek, paylaşarak, diğer derneklerle, kurumlarla çalışarak Bergama ve ülke genelinde fotoğraf sanatına farkındalık sağlayarak çalışmalarına yürütmektedir.

Derneğimizin 10 yıllık geçmişinde;

 

Düzenlemiş olduğu Fotomaraton ve diğer etkinliklerden elde edilen fotoğrafların Bergama'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi için hazırlanan dosyada yer alan görsellerin büyük bir bölümünde kullanılmış ve aynı zamanda kent belleğine de katkı sağlamıştır.

Her yıl önemli gün ve etkinliklerde düzenli olarak sergiler açmıştır. Yurt dışı ve yurt içinde yer alan dernekler ile birlikte sergiler açarak farklı projelerde yer almıştır. Bunlardan birisi Yunanistan'ın Midilli, Sakız ve İFOD ile birlikte belirli zaman dilimlerinde Bergama, İzmir, Sakız ve Midilli'de "Komşunun Işığı adlı Sergi" açılmasında gerekli çalışmaları yürütmüştür.

Her ayın sonunda alanında önemli fotoğraf sanatçılarını fotoğraf gecelerinde ağırlayarak fotoğrafa ilgi duyan herkese kapılarını açmıştır.

 

Bergama UNESCO Dünya Mirası Alan Yönetiminde yer alarak sürecin yürütülmesine ilişkin üzerine düşen katkıyı sunmuştur.

Her ay düzenlediği teknik fotoğraf gezileri, her yılın belirli bir döneminde düzenlediği fotoğraf sanatına yönelik eğitimler ile  fotoğraf sanatına olan ilgiyi artırmak için gerekli tüm çabayı sarf etmektedir.

Derneğimiz yeni projeler üreterek, paylaşarak ailemiz BEAFSAD'ı nice 10 yıllara taşımak en büyük hedefimizdir.

İsmail KALKIN

Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page